Hepatit İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Temmuz 2024

Hepatit İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit İlaçları

Hepatit ilaçları, meydana gelen hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakta ve tedavisine katkı sağlamaktadır. Hepatit hastalıklarının oluşmasına neden olan birçok virüs bulunmaktadır. Bu virüsler kronik olabilmektedir. Bunun yanı sıra hepatit hastalıkları ciddi sağlık sorunları meydana getirebilmektedir. Hepatit hastalığının oluşmasına neden olan virüsler karaciğer iltihaplanmasına neden olmaktadır. Tedavisi yapılmayan ve ilerleyen hepatit hastalıkları, karaciğer tahrip olmasına ve karaciğerin büyümesine neden olabilmektedir.

Hepatit A İlaçları

Hepatit A hastalığının ilaçla tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın iyileşebilmesi için ve hastalığa neden olan virüsü vücudun yenebilmesi için gerekli takviyelerin yapılması gerekmektedir. Bu hastalıkta yapılması gerekenler:

  • Bol bol yatak istirahati
  • Karaciğeri yoran ilaçlardan kaçınmak

Hepatit B İlaçları

NVR 3-778: Bu ilaç, hepatit hastalığına neden olan virüslere karşı etkili bir savaş açmaktadır. Ayrıca bu ilaç, virüslerin kendini yenilemesine engel olmaktadır. Hepatit B hastalığı için piyasada bulunan ilaçların çoğu hastalığı tamamen vücuttan atmazken, NVR 3-778 isimli ilaç hastalığa neden olan virüsleri tamamen ortadan kaldırır.

İnterferon Alfa: Bu hepatit ilacı, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun virüslere karşı olan direncini artırır. Bu ilaç düzenli olarak vücuda verildiği takdirde etkisini kısa bir süre içerisinde gösterebilmektedir. Hafta içerisinde sadece bir kere enjekte edilen bu hepatit ilacının tedavisi yaklaşık olarak 6-12 ay sürmektedir.

Virüs Statikleri: Hepatit ilaçları içinde bulunan bu ilaç türü, virüslerin karaciğer organında çoğalmasını engellemektedir. İçerisinde bulunan etken maddeler sayesinde virüslerin çoğalmasını engelleyerek hastalığın tedavisine yardımcı olur.

Hepatit C İlaçları

Reffix H.B: Karaciğerde oluşmuş olan iltihaba neden olan virüslere karşı etkili bir savaş açan bu ilaç, aynı zamanda virüslerin çoğalmasını da engellemektedir.

Sofoşbuvir: Hepatit C hastalığına karşı oldukça etkili olan bu ilaç ağız yoluyla alınmaktadır. İlacın yan etkisi oldukça azdır. Bunun yanı sıra bu ilacın kullanımıyla meydana gelmiş olan karaciğer iltihaplanmasının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Telaprevir: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde hepatit türü hastalıklara neden olan virüslere karşı oldukça etkili bir ilaçtır. Hepatit ilaçları içerisinde yer alan bu ilaç, AIDS ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bitkisel Hepatit İlaçları

Hepatit ilaçları yanı sıra hastalığın geçmesi için uygulanabilecek birtakım bitkisel ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçların içerisinde bulunan maddeler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak, karaciğer organında oluşan iltihabın tedavisine yardımcı olur. Ayrıca hastalığa neden olan virüslere karşı mükemmel bir savaş açar. Bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması, hepatit hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Eylül Beren

22 Temmuz 2024 Pazartesi

Hepatit A hastalığının ilaçla tedavisi olmadığını öğrendiğimde şaşırdım, peki bu hastalığın belirtilerini hafifletmek için nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hepatit A hastalığının ilaçla tedavisi olmadığı doğru Eylül Beren. Ancak, belirtileri hafifletmek ve iyileşme sürecini desteklemek için dikkat edebileceğin birkaç şey var. Öncelikle, bol bol dinlenmek önemli. Vücudun direnç kazanması için yeterli uyku almak gereklidir. Ayrıca, alkol ve karaciğere zarar verebilecek ilaçlardan uzak durmalısın. Dengeli ve besleyici bir diyet uygulamak da iyileşmeye yardımcı olabilir. Bol su içerek vücudunun susuz kalmasını önlemelisin. Son olarak, hijyen kurallarına dikkat ederek hastalığı başkalarına bulaştırmamaya özen göstermelisin. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni