Hepatit Viral Belirtileri Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Hepatit Viral Belirtileri Nelerdir?

Hepatit Viral

Hepatit viral, halk arasında "sarılık" olarak bilinen ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bu hastalık, karaciğerin işlevlerini bozan ve kişinin yaşamını ciddi şekilde tehlikeye sokan bir durumdur. Ancak, uygun bir tedavi ile tam iyileşme sağlanması mümkündür. Yeterli tedavi görmemiş veya hiç tedavi edilmemiş hepatit viral hastalığı kronik hale gelebilir.

Hepatit Viral Neden Olur?

Hepatit viral hastalığı, virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Hepatit hastalıklarının tümünde olduğu gibi, bu hastalığın bulaşma yolları arasında yetersiz hijyen, kirli su ve yiyecekler bulunur. İçme sularına kanalizasyon suyunun karışması da hepatit viral hastalığının oluşmasını tetiklemektedir. Ayrıca, bu hastalık yakın temas (dokunma, sarılma, öpme vb.) yoluyla da bulaşabilir. Hijyenik olmayan koşullarda kan almak, hepatit viral hastalığı olan birinden kan almak gibi etkenler de bu hastalığın nedenlerindendir.

Hepatit viral hastalığı, günlük yaşamda kullanılan nesnelerden çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Bu yüzden özellikle çocukların kişisel temizliklerine dikkat edilmelidir. Oyuncaklar, diş fırçaları, havlular gibi nesneler dahi hepatit viral hastalığına neden olabilir.


  • Ten renginin sarıya dönmesi
  • İdrarın koyu sarı renge bürünmesi
  • Karın ağrısı ve karın bölgesinde ağrı
  • Karaciğerin bulunduğu kısımda ağrılar ve sancılar
  • Mide bulantısı ve kusmalar
  • İştah azalması
  • Halsizlik
  • Şiddetli yorgunluk hissi
  • Ateş yükselmesi

Hepatit viral virüsü bulaşan kişilerin bedenleri, ilk önce virüse karşı mücadele gösterir. Eğer bağışıklık sistemi güçlü ise hepatit viral hastalığı ilerlemeden iyileşir. Ancak bağışıklık sistemi yeterince güçlü değilse, kişi hepatit viral hastalığı bakımından taşıyıcı duruma gelir. Bu durumda hastalık vücutta bulunur ancak yayılmaz. Bağışıklık sistemi virüse karşı hiç direnç göstermezse, karaciğerde hasar meydana gelir ve virüs vücutta aktif hale geçer. Bu durumda acil tedavi gereklidir. Tedavi edilmezse hastalık, karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

Hepatit Viral Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hepatit viral hastalığının tedavisine başlamadan önce, hastaya bazı tahliller yapılmalı ve hastalığın ciddiyeti ölçülmelidir. Daha sonra hastalığın şiddetine göre uygun tedavi uygulanmalıdır.

Hastadaki hepatit viral hastalığı ileri düzeye ulaşmışsa, bağışıklık sistemini güçlendirecek tedaviler uygulanır ve virüsün vücuda olan olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılır. Bunun dışında hastane yatışı da yapılabilir. Beslenme sorunu bulunan hepatit viral hastalarında kontrollü farmakoterapi (ilaç tedavisi) yöntemi kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla yatak istirahati gereklidir. Hepatit viral tedavisi sırasında karbonhidrat açısından zengin, az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Belirli zamanlarda ağrı kesici ilaçlar ve vitamin takviyesi yapılması, iyileşme hızını artırmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vesamet

21 Temmuz 2024 Pazar

Hepatit viral hastalığının ten rengini sarıya dönüştürdüğünü ve idrarın koyu sarı renge büründüğünü gözlemledim, bu rahatsızlığın nedenleri hijyen eksikliği ve kirli su olabilir mi? Ayrıca, hastalığın tedavisinin başlaması için hangi tahliller yapılmalı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Vesamet,

Evet, hepatit viral bir hastalık olup, karaciğer fonksiyonlarını etkileyerek cildin ve gözlerin sararmasına (sarılık) neden olabilir. Ayrıca, idrarın koyu sarı renge dönüşmesi de hepatit belirtisidir. Hijyen eksikliği ve kirli su, özellikle Hepatit A ve E türleri için bulaş yolları arasında yer alır.

Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve uygun tedaviye başlanması için bir sağlık profesyoneline başvurmanız önerilir. Genellikle yapılan tahliller arasında karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST, bilirubin seviyeleri) ve spesifik hepatit virüslerine yönelik antikor testleri bulunur. Doktorunuz gerekli gördüğü diğer testleri de isteyebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit C Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Neden Olur?

Hepatit B Neden Olur?

Hepatit B Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hepatit B Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Hepatit C Tahlili ve Türleri

Hepatit C Tahlili ve Türleri

Güncel

Alkolik Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Alkolik Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akut Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Akut Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi